MŪSŲ NEĮTIKĖTINOS
ISTORIJOS

Sportininkai, įkvepiantys mus
judėti į priekį

Šios įkvepiančios istorijos parodo, kiek daug žmogus gali pasiekti peržengdamas savo judėjimo galimybių ribas.

Andrea Eskau - Slidininkė

Ryškų raudoną varžybų kostiumą vilkinti Andrea Eskau laiko savo slidinėjimo slidžių lazdas ir žvelgia į kamerą.
GIMIMO DATA

1971 m. kovo 21 d.

GIMTASIS MIESTAS

Apolda (Vokietija)

SPORTAS

Dviračiai, lygumų slidinėjimas

PAROLIMPINĖS ŽAIDYNĖS

2008, 2012, 2016
PAROLIMPINĖS ŽIEMOS ŽAIDYNĖS
2010, 2014

SIEKIANT NEĮMANOMO

Sportas Andrea gyvenime atsirado veikiau iš būtinybės, tačiau neilgai trukus ši vokiečių stipruolė tapo viena dominuojančių parolimpinių vasaros ir žiemos žaidynių jėgų. Iš pradžių ji išbandė vežimėlių krepšinį, o po to pamažu tobulino savo įgūdžius kitose sporto šakose – lygumų slidinėjimo, biatlono, vežimėlių ir dviračių su rankine pavara lenktynių.

Iki šio momento Andrea yra laimėjusi 37 pasaulio čempionato medalius ir 27 kartus tapusi dviračių sporto, biatlono ir lygumų slidinėjimo pasaulio čempione.

„Pasiaukojimas ir pastangos [parolimpiniam aukso medaliui laimėti] iš tiesų įkvepia. Mes be galo didžiuojamės savo nedideliu indėliu į Andrea sėkmę.“
– Toyota TMG inžinierius

/

Aš laimėjau labai daug medalių, tačiau mano, kaip sportininkės, didžiausias laimėjimas yra sąžiningumas ir kovingumas. Man atrodo, jog tai yra nepaprastai svarbu.

Įkvėpta nepalenkiamo Andrea ryžto siekti to, kas neįmanoma, 2012 m. Toyota kreipėsi į ją pasiūlydama bendradarbiauti. Daug dėmesio skirdami komfortui ir greičiui, mes intensyviai dirbome drauge su Andrea, kurdami specialius lengvus anglies pluošto sprendimus jos dviračiui ir rogutėms, kad ši sporto žvaigždė įgytų dar didesnį pranašumą parolimpinėse žaidynėse.

Lauren Woolstencroft - Kalnų slidininkė

GIMIMO DATA

1981 m. lapkričio 24 d.

GIMTASIS MIESTAS

Banfas (Alberta, Kanada)

SPORTAS

Kalnų slidinėjimas

PAROLIMPINĖS ŽAIDYNĖS

2002, 2006, 2010

SIEKIANT NEĮMANOMO

Lauren gimė be dalies kairiosios rankos (nuo alkūnės) ir abiejų kojų (nuo kelių), tačiau tai nepažabojo jos aistros sportui. Viskas prasidėjo nuo čiuožinėjimo kalnais, tapusio savaitgalio pramoga su savo slidinėjimo entuziastu tėčiu. Slidinėjimas greitai virto jaunos sportininkės aistringu pomėgiu. Nepaisydama daugybės iššūkių ir nesėkmių, jau būdama 14 metų Lauren pradėjo dalyvauti varžybose kaip Albertos neįgaliųjų kalnų slidinėjimo komandos narė.

„Kai pradėjau dalyvauti varžybose, buvau visiškai tikra, kad niekada neužkopsiu ant aukščiausios laimėtojų pakylos. Tačiau ilgus metus atkakliai treniruojantis ir sunkiai dirbant, taip pat palaikant mano puikiai komandai, visos mano pastangos pavirto 10 parolimpinių medalių.“

Jei savo kelią parolimpinėse žaidynėse galėčiau apibūdinti vienu žodžiu, sakyčiau, jog tai užsispyrimas.

Lauren ir toliau su kiekvienu nusileidimu darė tai, kas atrodė neįmanoma. Būdama Kanados parolimpinio kalnų slidinėjimo komandos narė, Lauren tapo viena gausiausiai pasaulyje apdovanotų neįgaliųjų kalnų slidininkių, Kanados komandai iškovodama dešimt medalių 2002 m. Solt Leik Sičio žiemos parolimpiadoje – aštuonis aukso, vieną sidabro ir vieną bronzos.

Paskelbdama apie savo pasitraukimą iš slidinėjimo varžybų 2010 m., Lauren pabrėžė, jog nori būti prisiminta kaip sportininkė, kuri pasiekė aukštumų įveikdama didžiulius iššūkius.

Han Min-Su - Ledo ritulininkas

GIMIMO DATA

1970 m. birželio 3 d.

GIMTASIS MIESTAS

Seulas (Pietų Korėja)

SPORTAS

Ledo ritulys

PAROLIMPINĖS ŽIEMOS ŽAIDYNĖS

2010, 2014

SIEKIANT NEĮMANOMO

23 metų Hanas su reumatoidinio artrito pažeistomis abiem kojomis nusprendė įkopti į 1708 metrų aukščio kalną. Po 17 valandų pasiekęs kalno viršūnę, jis pajuto jį užplūdusią drąsą ir tvirtai nusprendė savo gyvenimo kliūtis nuo šiol paversti galimybėmis.

Kai Hanui buvo amputuota kairioji koja praėjus septyneriems metams nuo osteomielito diagnozės, jis prisiminė savo triumfo akimirką ant kalno ir pasiryžo be atvangos siekti savo gyvenimo svajonės – tapti pasaulinio lygio sportininku.

Tai labai sunku: išsikelti tikslą, pasirengti jo siekti ir lieti kruviną prakaitą. Tačiau tokiais momentais aš jaučiuosi gyvas, ir džiaugiuosi, kad žaidžiu ledo ritulį.

Savo sportininko karjerą jis pradėjo dalyvaudamas sunkiosios atletikos, vežimėlių krepšinio ir vežimėlių regbio varžybose nacionaliniu lygiu Korėjos Respublikoje, tačiau tikrąjį savo pašaukimą jis rado ant ledo. Po kelerių metų Hanas sužibo kaip 2012 m. Vankuverio žiemos parolimpinių žaidynių žvaigždė. Dabar Hanas sulaukė 2018 m. parolimpinių žiemos žaidynų Pietų Korėjoje: žaisdamas ledo ritulį savo namuose, jis siekė naujų aukštumų.

Michael Milton - Kalnų slidininkas

GIMIMO DATA

1973 m. kovo 21 d.

GIMTASIS MIESTAS

Kanbera (Australija)

SPORTAS

Kalnų slidinėjimas ir dviračių sportas

PAROLIMPINĖS ŽAIDYNĖS

2008
PAROLIMPINĖS ŽIEMOS ŽAIDYNĖS
1988, 1992, 1994, 2002, 2006

SIEKIANT NEĮMANOMO

Kai tik Michaelis išmoko vaikščioti, jis pasileido bėgti. Michaelio šeima jautė aistrą slidinėjimui, todėl dažnai rengdavo žygius į kalnus šalia Kanberos. Čia jis pajuto nenumaldomą potraukį svaiginantiems nusileidimams biriu sniegu padengtomis nuokalnėmis.

Devynerių metų Michaeliui buvo diagnozuotas kaulų vėžys, todėl jam teko amputuoti koją aukščiau kelio. Po kelių sunkių reabilitacijos ir mokymosi vaikščioti viena koja metų vienuolikametis Michaelis buvo pasirengęs iš naujo ištirti savo fizines galimybes užsiimant sportu.

Asmeniškai aš geriausiai pasaulį pažįstu ir patiriu judėdamas.

Pasišventimas ir atkaklus darbas padėjo Michaeliui tapti sėkmingiausiu australų parolimpinių žiemos žaidynių sportininku. Michaelis taip pat yra neįgaliųjų lengvosios atletikos, kalnų dviračių sporto ir triatlono atstovas. „Man nepatinka galvoti apie neįmanomus dalykus. Man gyvenimas – tai nuolatinis savo ribų tikrinimas ir mokėjimas pamatyti savo galimybes.“

Toyota Australia bendrovė, įkvėpta parolimpiečio Michaelio istorijos, 2002 m. pradėjo su juo bendradarbiauti. 2007 m. šis ne vienu talentu apdovanotas sportininkas tapo oficialiu Toyota prekės ženklo ambasadoriumi. Toyota džiaugiasi galėdama toliau palaikyti Michaelį ir matyti kitus jo žingsnius įgyvendinant savo sportines svajones.

Seun Adigun - Sprinterė / bobslėjininkė

GIMIMO DATA

1987 m. sausio 3 d.

GIMTASIS MIESTAS

Čikaga (Ilinojus, JAV)

SPORTAS

Lengvoji atletika ir bobslėjus

OLIMPINĖS ŽAIDYNĖS

2012 (atstovaujant Nigerijos komandai)

SIEKIANT NEĮMANOMO

Aukštojoje mokykloje iš Nigerijos kilusi perspektyvi amerikiečių sportininkė išgarsėjo savo gebėjimais sprinto ir barjerinio bėgimo rungtyse. Tačiau Seun turėjo širdies patologiją, vadinamąją atrioventrikulinio mazgo reciprokinę tachikardiją, dėl kurios didelis fizinis krūvis jai buvo pavojingas. Siekdama realizuoti savo galimybes ir norėdama nuraminti artimuosius, Seun ryžosi operacijai – iš jos širdies buvo pašalinta perteklinė audinio masė. Atsigavusi po operacijos, sportininkė pasinėrė į nuolatinių treniruočių rutiną.

Kasdien plečiu galimybių ribas, mėgindama suprasti, kas yra neįmanoma.

Seun ryškiai sužibėjo 2012 m. Londono olimpinėse žaidynėse, 100 metrų barjerinio bėgimo rungtyje kaip Nigerijos komandos atstovė. Pasibaigus olimpinėms žaidynėms ir atslūgus euforijai, Seun pastebėjo, kad daugelis jos komandos narių pakeitė savo sportinę orientaciją ir, galvodamos apie 2018 m. žiemos olimpines žaidynes, susikoncentravo į bobslėjų. Seun sužinojo, kad Afrikoje nebuvo nė vienos šalies, kuri turėtų bobslėjaus komandą. Talentingą įvairių sporto šakų entuziastę tai suintrigavo.

Norėdama įvesti Nigerijoje naują sporto šaką ir suvienyti moteris sporto pasaulyje, Seun į savo bobslėjaus komandą subūrė buvusias sprinteres. 2017 m. lapkričio mėn. Seun su savo komanda kvalifikavosi kaip pirmoji Afrikos bobslėjaus komanda olimpinių žiemos žaidynių istorijoje.

„Judėjimas man – tai sveikata. Tai galimybė palaikyti protinę, fizinę, emocinę ir dvasinę sveikatą.“

Tatyana McFadden - Lengvaatletė

GIMIMO DATA

1989 m. balandžio 21 d.

GIMTASIS MIESTAS

Klarksvilis (Merilandas, JAV)

SPORTAS

Lengvoji atletika ir lygumų slidinėjimas

PAROLIMPINĖS ŽAIDYNĖS

2004, 2008, 2012, 2016
PAROLIMPINĖS ŽIEMOS ŽAIDYNĖS
2014

SIEKIANT NEĮMANOMO

Tatyana gimė Rusijos mieste Sankt Peterburge, su įskilu stuburu (spina bifida). Dėl šios negalios ji buvo paralyžiuota nuo juosmens. Pirmuosius savo gyvenimo metus ji praleido vaikų namuose, judėdama ant žemės rankomis.

Šešerių metų Tatyana su ją įvaikinusia šeima atvyko į JAV. Čia ji pradėjo eksperimentuoti su įvairiomis sporto šakomis, siekdama sustiprinti savo raumenis po stuburo operacijos. Kai Tatyana buvo aštuntoje klasėje, ji užsibrėžė vieną dieną tapti parolimpine čempione.

Nors Tatyana dėjo didžiules pastangas, jai buvo sunku gauti leidimą varžytis kartu savo bendraamžiais aukštojoje mokykloje. Reaguodama į tokią situaciją, jaunoji sportininkė tapo aktyviste ir padėjo inicijuoti įstatymą, reikalaujantį mokykloms suteikti moksleiviams su negalia lygias galimybes dalyvauti tarpmokyklinėse lengvosios atletikos varžybose.

Žodis „neįmanoma“ iš tiesų man nieko nereiškia, nes aš visuomet randu būdų, kaip tai, kas neįmanoma, paversti įmanoma.

Nuo 2004 m. Tatyana buvo nuolatinė parolimpinių žaidynių dalyvė: varžydamasi trumpojo ir ilgojo nuotolio bėgimo rungtyse, per šį laiką JAV komandai ji iškovojo septynis aukso, šešis sidabro ir tris bronzos medalius. Tatyana taip pat laimėjo Bostono, Čikagos, Londono ir Niujorko maratonus, tapdama pirmuoju asmeniu (sveikų žmonių ir kitose grupėse), iškovojusiu pergalę tais pačiais metais vykusiuose keturiuose pagrindiniuose maratonuose.

2014 m. Tatyana grįžo į savo gimtąją šalį Rusiją, kur dalyvavo Sočio žiemos parolimpinių žaidynių lygumų slidinėjimo sprinto rungtyje. Atsidūrusi šalyje, kurioje ji gimė ir į kurią ji grįžo kaip tituluota sportininkė, įgyvendinusi savo parolimpines svajones, Tatyana suprato, kiek daug ji pasiekė, išdidžiai priimdama sidabro medalį.

Rami Anis - Plaukikas

GIMIMO DATA

1991 m. kovo 18 d.

GIMTASIS MIESTAS

Alepas (Sirija); šiuo metu gyvena Ėkle (Belgija)

SPORTAS

Plaukimas

OLIMPINĖS ŽAIDYNĖS

2016

SIEKIANT NEĮMANOMO

2015 m., po ketverių gyvenimo pabėgėlio statusu Turkijoje metų, Sirijos plaukikas Rami nusprendė leistis į Europą ir toliau įgyvendinti savo olimpines svajones. Drąsiai plaukdamas per pavojingą Viduržemio jūrą pripučiama valtele, jaunas vyras pasiekė Graikijos salą. Iš čia Rami leidosi į sunkią kelionę sausuma, kol galiausiai pasiekė Belgiją, kur jam buvo suteiktas prieglobstis.

Po šios epinės odisėjos į Europą Rami olimpinės svajonės buvo ranka pasiekiamos. 2016 m. per olimpiados atidarymo ceremoniją Brazilijoje Sirijos plaukikas ir dešimt kitų drąsių sportininkų žingsniavo paskui Tarptautinio olimpinio komiteto pabėgėlių olimpinės komandos vėliavą. Savo pirmąsias olimpines žaidynes Rami baigė pasiekdamas geriausią asmeninį laiko rezultatą (54,25 sek.) 100 metrų plaukimo laisvuoju stiliumi rungtyje.

Olimpiada yra mano svajonė, o olimpinis kaimelis – mano namai.

„Visiems pasaulio pabėgėliams noriu pasakyti: nors jūsų gyvenimas ir sunkus, užgniaužkite viską savyje ir siekite savo svajonių.“

Rami įgyvendina savo svajones, suteikdamas viltį milijonams pasaulio žmonių, kurie šiuo metu gyvena nepritekliaus ir karo sąlygomis.

Tyrone Pillay - Lengvaatletis

GIMIMO DATA

1980 m. gegužės 1 d.

GIMTASIS MIESTAS

Durbanas (Pietų Afrika)

SPORTAS

Lengvoji atletika

PAROLIMPINĖS ŽAIDYNĖS

2016

SIEKIANT NEĮMANOMO

Tyrone'as visuomet svajojo tapti garsiu sportininku. Jis troško vieną dieną žaisti kriketą už Pietų Afriką ir tikėjo, kad tai yra jo pašaukimas. Jis žaidė kriketą ilgiau nei 14 metų, kol suvokė, jog dėl savo negalios niekuomet neįgyvendins savo svajonės žaisti kriketą atstovaujant Pietų Afrikai. Kai Tyrone'as subrendo ir susitaikė su savo korekciniu kairiosios kojos protezu, jam tapo aišku, kad olimpinės aukštumos taip pat ne jo jėgoms. Kiekvieną laisvą akimirką po darbo Toyota S.A. įmonėje ir savaitgaliais jis sportavo kartu savo draugais ir kolegomis.

Vėliau, per televizorių stebint iš 2008 m. Pekino parolimpiados transliuojamas rutulio stūmimo varžybas, staiga atgimė Tyrone'o svajonė apie sportinę šlovę. Jis pamatė pasaulio arenoje besivaržančius stiprius, aukštus jo sudėjimo sportininkus. Tą akimirką Tyrone'as suprato, jog jo vieta yra parolimpinėje aikštelėje ir pats metas įgyvendinti savo svajones.

Praėjus beveik aštuoneriems metams po Pekino parolimpinių žaidynių, Tyrone'as pasirodė Rio de Žaneiro aikštelėje kaip rutulio stūmikas iš Pietų Afrikos komandos. Tyrone'as išdidžiai priėmė jam įteiktą bronzos medalį, laimėtą pirmosiose savo parolimpinėse žaidynėse.

Aš išsikėliau neįmanomą užduotį palikti palikimą kitos kartos sportininkams, pamėginti sukurti pasaulį, kuriame nebūtų jokios perskyros tarp fiziškai sveikų sportininkų ir parolimpiečių.

Brad Snyder - Plaukikas

GIMIMO DATA

1984 m. vasario 29 d.

GIMTASIS MIESTAS

Rynas (Nevada, JAV)

SPORTAS

Plaukikas

PAROLIMPINĖS ŽAIDYNĖS

2012, 2016

SIEKIANT NEĮMANOMO

Vandenyje Bradas Snyderis jaučiasi laisviausiai. Jis išmoko plaukti Floridoje, kai dar buvo visai mažas berniukas. Savo sportinę karjerą Bradas pradėjo būdamas 11 metų. Vėliau jis tapo savo JAV Navalo akademijos plaukimo komandos kapitonu.

„Manau, gyvenimas su regos negalia, gyvenimas nieko nematant, visiškoje tamsoje ištisas savaites yra tai, kas, atrodytų, yra neįmanoma. Parolimpinėse žaidynėse supratau, jog nors aš ir negaliu matyti, tačiau tebėra ištisas pasaulis dalykų, kuriuos vis dar galiu daryti.“

Afganistane sužeistas Bradas grįžo namo. Jam reikėjo išmokti orientuotis tamsoje. Šeima jį labai palaikė ir kadaise tvirtam kariui padėjo susidoroti su kasdienėmis užduotimis – pavalgyti, apsirengti ar nueiti iki vonios kambario.

Aš noriu, kad mano istorija pasklistų po pasaulį ir įkvėptų kitos kartos sportininkus svajoti apie parolimpinį pjedestalą.

Atsigavęs Bradas vos po kelių mėnesių nusprendė grįžti į jam pažįstamus vandenis. Praėjus lygiai metams nuo to momento, kai Bradas prarado regėjimą vykdydamas kario pareigas, jis išdidžiai stovėjo ant parolimpiados nugalėtojų pakylos, laikydamas JAV komandai iškovotą aukso medalį. Tarp plaukikų su visiška regos negalia Bradas šiuo metu yra 100 metrų plaukimo laisvuoju stiliumi pasaulio rekordininkas.

Šiandien Bradas turi naujų ambicingų tikslų – prisijaukinti antrą sporto šaką ir dalyvauti 2020 m. Tokijo parolimpiados triatlono varžybose.

Lucy Ogechukwu-Ejike - Sunkiaatletė

Lucy Ogechukwu Ejike daro pertrauką treniruotės metu.
GIMIMO DATA

1977 d. spalio 16 d.

GIMTASIS MIESTAS

Enugu (Nigerija)

SPORTAS

Sunkioji atletika

PAROLIMPINĖS ŽAIDYNĖS

2000, 2004, 2008, 2012, 2016

SIEKIANT NEĮMANOMO

Iš savo gimtojo Enugu miesto į žmonių su negalia namus persikėlusi Lucy atrado jai pasiekiamų galimybių pasaulį, įskaitant sportą. Ji ypač susidomėjo neįgaliųjų sunkiąja atletika – sporto rungtimi, kurioje galima dalyvauti sėdint vežimėlyje.

Visai prieš pat 2000 m. Sidnėjaus parolimpines žaidynes Lucy pradėjo laikytis griežto sunkiosios atletikos treniruočių grafiko. Tais metais (savo pirmaisiais sportinės karjeros metais) Lucy parvežė į namus Nigerijos komandai iškovotą sidabro medalį. Praėjus vos keliems metams, varžydamasi toje pačioje svorio kategorijoje 2004 m. Atėnų parolimpinėse žaidynėse, Lucy du kartus pasiekė parolimpinį pasaulio rekordą sunkiosios atletikos rungtyje, laimėdama aukso medalį.

2016 m. Rio de Žaneiro parolimpinėse žaidynėse Lucy dar kartą atsidūrė dėmesio centre, pasiekdama tris pasaulio rekordus ir parsiveždama į namus savo trečiąjį parolimpinį aukso medalį.

/

Visoms jaunoms merginoms, užsiimančioms sunkiąja atletika, patariu nebijoti. Jūs susidorosite. Prisijunkite prie mūsų. Atkaklumu jūs galite pasiekti savo tikslą.

Trynės Luik - Maratono bėgikės

Vienodą varžybų aprangą vilkinčios Liina, Lily ir Lela stovi laikydamos už savęs Estijos vėliavą.
GIMIMO DATA

1985 d. spalio 14 d.

GIMTASIS MIESTAS

Tartu (Estija)

SPORTAS

Lengvoji atletika

OLIMPINĖS ŽAIDYNĖS

2016

SIEKIANT NEĮMANOMO

Bėgimas Luik seserų gyvenime atsirado tik joms sulaukus 24 metų. Liina pirmoji įsitraukė į sportą ir paragino savo seseris prie jos prisijungti. Seserims tai buvo artima iš prigimties. Kaip sakė Liina, „judėjimas mums reiškia laisvę“. Iš sveikos konkurencijos tarp seserų gimė jų bendras neįtikėtinas tikslas – bėgti atskirai ir viena šalia kitos olimpinėse žaidynėse.

„Nors ir nesate jau tokie jauni, jūs taip pat galite dalyvauti olimpinėse žaidynėse, kaip tai padarėme ir mes“, – tvirtino Liina Luik.

Po kelių negailestingų treniruočių mėnesių Luik seserys kvalifikavosi į 2016 m. Rio de Žaneiro olimpines žaidynes ir tapo pirmosiomis ir vienintelėmis olimpiadoje dalyvavusiomis trynėmis per visą jos istoriją. Po varžybų nuvargusios ir džiaugsmu trykštančios Lily, Liina ir Leila susikibo rankomis, jausdamos pasididžiavimą, jog visos drauge įgyvendino savo bendrą svajonę – bėgti kartu olimpiadoje.

Mes manėme, kad tai neįmanoma, nes pradėjome gana vėlai – būdamos 24 metų, tačiau visiškai nesvarbu, kiek tau metų. „Nors ir nesate jau tokie jauni, jūs taip pat galite dalyvauti olimpinėse žaidynėse, kaip tai padarėme mes.“ – Liina Luik

Shane Gould - Plaukikė

Shane Gould, vis dar dalyvaujanti profesionalų lygio varžybose, šypsosi išlipusi iš vandens.
GIMIMO DATA

1956 m. lapkričio 23 d.

GIMTASIS MIESTAS

Bicheno (Tasmanija, Australija)

SPORTAS

Plaukimas

OLIMPINĖS ŽAIDYNĖS

1972

SIEKIANT NEĮMANOMO

Dalyvauti plaukimo varžybose Shane pradėjo jos šeimai persikėlus iš Fidžio į gimtąją Australiją, kai mergaitei buvo metas eiti į pradinę mokyklą. Perspektyvi superžaigždė Shane greitai kilo aukštyn. Būdama 15 metų, ji pasiekė olimpinę areną.

1972 m. Miuncheno olimpinėse žaidynėse Shane karaliavo plaukimo takeliuose: ji laimėjo penkis medalius – tris aukso, vieną sidabro ir vieną bronzos. Shane vienu metu tapo 100, 200, 400, 800 ir 1500 metrų plaukimo laisvuoju stiliumi, taip pat 200 metrų individualaus kompleksinio plaukimo pasaulio rekordininke.

Ryškiausiai iš olimpinių žaidynių prisimenu žmones, susirinkusius iš viso pasaulio dalyvauti taikiose varžybose.

Po savo triumfo 1972 m. žaidynėse Shane atsidūrė dėmesio centre. Jaunai žvaigždei užgriuvusi šlovė buvo per sunki ir ji išėjo iš didžiojo sporto, kad galėtų gyventi įprastos mergaitės gyvenimą. Po dviejų dešimtmečių Shane vėl ėmė dalyvauti profesionalų lygio plaukimo varžybose, toliau skindama pasaulio rekordus.

Dabar įspūdinga plaukikė yra atsidavusi savo pelno nesiekiančiai organizacijai Shane Gould Swimming Project, kuri veikia Fidžyje, Švedijoje ir Australijos aborigenų bendruomenėse. Jos tikslas – suteikti pradedantiems plaukikams būtinų įgūdžių jų saugumui užtikrinti.

Zola Budd - Kroso bėgikė

GIMIMO DATA

1966 m. gegužės 26 d.

GIMTASIS MIESTAS

Blumfonteinas (Pietų Afrika) ir Mertl Bičas (Pietų Karolina, JAV)

SPORTAS

Vidutinio ir ilgojo nuotolio bėgimas

OLIMPINĖS ŽAIDYNĖS

1984, 1992

SIEKIANT NEĮMANOMO

Zola niekuomet netikėjo, kad gali tapti garsia bėgike. Tai buvo tiesiog jos pomėgis, veikla, kuri leido jai pasijusti laisvai. Tačiau 1984 m. Zola užklupo staigi šlovė, kai ji pasiekė pasaulio rekordą 5000 metrų moterų bėgimo rungtyje. Ji taip pat susilaukė nemalonaus atgarsio dėl savo unikalaus bėgimo basomis stiliaus ir jos laimėjimą lydėjusių kontroversiškų nuomonių.

Judėjimas man reiškia laisvę. Ne tik fizinę, bet ir emocinę bei dvasinę.

Finišo liniją kirtusi Zola negalėjo mėgautis pergalės vaisiais, nes jai buvo skaudžiai priminta apie įtemptą politinę atmosferą jos šalyje. 1984 m. Pietų Afrika buvo pašalinta iš tarptautinių sporto varžybų dėl apartheido politikos, todėl jos laiko rezultatas nebuvo patvirtintas kaip oficialus pasaulio rekordas.

Pasiryžusi dalyvauti 1984 m. Los Andželo olimpinėse žaidynėse, Zola kreipėsi dėl Didžiosios Britanijos pilietybės suteikimo, remdamasi tuo, kad jos senelis buvo anglas. Kitais metais ji kaip bėgikė atstovavo jau Didžiajai Britanijai, ir pagerino savo ankstesnįjį rekordą. Šį kartą Zola naujasis pasaulio rekordas buvo oficialus.

Zola galėjo apeiti Pietų Afrikos boikotą sporto pasaulyje, tačiau ji negalėjo įveikti begalinio pykčio dėl jos šalies politikos, kurį ji pajuto atvykusi į Los Andželo olimpines žaidynes. Nepaisydama šių aplinkybių, ji atkakliai treniravosi ir 1985 bei 1986 m. tapo pasaulio kroso čempione. 1992 m. ji vėl grįžo į olimpinį stadioną. Šį kartą ji išdidžiai atstovavo savo gimtajai šaliai – Pietų Afrikai.

Jūsų slapukų nustatymai

Siekdami geriau Jus aptarnauti, savo interneto svetainėje naudojame slapukus. Jei su tuo sutinkate, galite toliau naudotis interneto svetaine kaip įprastai. Kitu atveju išsiaiškinkite, kaip pakeisti slapukų nustatymus čia.

Patvirtinkite savo parinktis, pažymėdami žymimąjį laukelį, jei su jomis sutinkate, arba atšaukite žymėjimą, jei su jomis nesutinkate: